Ereksiyon Sorunu

Cinsel işlev bozukluklarından bir tanesi olan ereksiyon sorunu, 40 yaş üzeri erkeklerin pek çoğunda görülür. Cinsel ilişki sırasında gerekli olan sertliğin kazanılamaması ya da ilişkide sertliğin devam ettirilememesi şeklinde gerçekleşir. Elbette bu sorunu meydana getiren bazı nedenler bulunur. Uzman doktorlar tarafından araştırılan nedenler bulunduğu takdirde tedavi işlemleri aracılığı ile ereksiyon sorunu cinsel ilaçlar yardımıyla kurtulma şansı her zaman vardır.

Ereksiyon Sorunu Nedir?

Ereksiyon sorunu, erkeklerin cinsel ilişki sırasında yaşamış oldukları sertleşememe durumu şeklinde açıklanabilir. Elbette bu sorun çok büyütülecek bir konu değildir. Ancak her zaman yaşanan bu problem kişinin özgüvenini, ilişkilerini ve psikolojik gücünü zedeleyebilir. Ereksiyon problemi bazen diyabet ve kalp hastalığı gibi durumların habercisi de olabiliyor.

Ereksiyon açısından sıkıntı yaşayanlar kendileri hakkında çeşitli endişeleri bulunuyor ise mutlaka kısa zaman içerisinde uzman bir doktora gitmeleri gerekir. Böylece problemi oluşturan nedenler bulunarak tedavi aşamasına geçilebilir. Geciktirici sprey eczane ürünleri gibi sertleştirici spreyler yardımıyla ereksiyonu artırmak mümkün olabilmektedir.

Ereksiyon sorunu tedavi

Ereksiyon Sorunu Neden Olur?

Cinsel işlev mekanizması kaslar, hormonlar, beyin, kan damarları, sinirler ve duygular şeklindedir. Tüm bu mekanizmalar cinsel ilişkide önemli rol oynar. Ereksiyon problemi bahsedilen bu mekanizmalardan bir tanesinden dolayı gerçekleşebilir. Bunların dışında zihinsel sorunlar, stres ve endişe de ereksiyon olamama durumunu oluşturabilir.

Ereksiyon Sorunu Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerin bazılarında görülen ereksiyon sorunları fiziksel ve psikolojik olarak 2 gruba ayrılır. Uzman doktora görünen kişiler nedenlerin araştırılması ile birlikte ereksiyon sorununu oluşturan olayı çözebilir. Bu şekilde yaşanan problemin derecesine göre tedavi yöntemleri uygulanır.

Ereksiyon Sorununda Psikolojik Nedenler Nelerdir?

Ereksiyonun oluşması için cinsel duygular her zaman önemlidir. Çünkü gerçekleşen tüm duygular beyin gücü ile vücuda yayılır. Buna bağlı olarak herhangi bir psikolojik problem ereksiyon problemini tetikleyebilir. Özellikle anksiyete, stresli yaşam, depresyon, kötü ruh sağlığı durumları ve parnter ile yaşanan ilişki problemleri ön plana çıkar. Bunu takip eden cinsel ilişki endişesi ve stresi de ereksiyonun olmamasında etki eder.

Ereksiyon Sorununda Fiziksel Nedenler Nelerdir?

Ereksiyonu kötü yönde etkileyen fiziksel nedenler şu şekildedir:

 • Yüksek tansiyon
 • Fazla şekilde sigara kullanımı
 • Bazı ilaçlar
 • Parkinson hastalığı
 • Tıkanan damarlar
 • Kalp hastalıkları
 • Diyabet
 • Multipl skleroz
 • Uyku bozukluğu
 • Yüksek kolesterol
 • Prostat hastalıkları
 • Omurilik problemleri
 • Pelvik bölge problemleri
 • Peyroni hastalığı
 • Madde bağımlılığı
 • Fazla alkol tüketimi

Fiziksel olarak bu tür problemleri olanlar da ereksiyon olamama durumları görülebilir.

Ereksiyon Sorunu Belirtileri Nelerdir?

Sertleşme problemi olarak da bilinen ereksiyon probleminde bazı belirtiler bulunur. Bu belirtiler içerisinde ön plana çıkanı ise cinsel organın birleşme zamanında istenilen düzeyde sert olamamasıdır. Bunun yanı sıra cinsel ilişkiye girilmesine rağmen birkaç dakika sonra doyum noktasına ulaşamadan ereksiyonun kaybedilmesi de belirtilerdendir. Üstelik erken boşalma yaşayanlarda haz yakalanamadan cinsel organın sertliğinin bitmesi belirtilere eklenebilir.

Sertleşme Tanısı Nasıl Konur?

Sertleşememe probleminin tanısı oldukça önemlidir. Çünkü altında yatan pek çok tehlikeli hastalıklar olabilir. Uzman doktorlar tarafından dinlenilen öykülerden sonra çeşitli muayeneler gerçekleştirilerek, bazı testler istenebilir.

Ultrason

Ultrason sayesinde cinsel organda gerçekleşen yapısal bozukluklar incelenebildiği gibi kan akışı durumu da kontrol edilebilir.

NPT Testi

Bu testte cinsel organın etrafına özel bir cihaz yerleştirilir. Böylece kişiler uyku halindeyken ereksiyon yaşayıp yaşamadığı gözlemlenir.

Renkli Doppler

Renkli doppler sayesinde cinsel organ içerisindeki damarlardan kan akışı incelenir. Böylece problem eğer damarda yaşanıyor ise tedaviye başlanır.

İdrar ve Kan Tetkikleri

Ereksiyon sorununda nedenleri belirlenmesi açısından kan sayımı ve hormon tetkikleri istenir. Diyabet hastalığı, kolesterol, karaciğer ve böbrek tetkikleri de yapılabilir.

Biotesiometri

Biotesiometri testi uyarılma esnasında ereksiyonu gerçekleştiren sinir fonksiyonunu test eder. Bu test gerçekleşirken elektromanyetik titreşim kullanılır.

Ereksiyon Sorunu Nasıl Giderilir?

Ereksiyon rahatsızlıklarında ilk olarak altta yatan nedenler araştırılır. Sonuca göre doktorlar tarafından tedaviye başlanır. Problem herhangi bir hastalık üzerinden gerçekleşiyor ise kişiler ilaç tedavisine yönlendirilir. İlaç tedavilerinden istenen durum elde edilmediği takdirde ereksiyonun olmasına yardımcı cihazlar kullanılır. Viagra fiyat ve etki olarak en çok tercih edilen ereksiyon haplarının başında gelir.

Özellikle vakum pompası ereksiyon için her zaman kullanılan seçeneklerdendir. Bunun dışında farklı türden cihazlar da tavsiye edilebilir. Yapılan tüm tedavilere rağmen olumlu cevap alınmadığında yapılacak son işlem cerrahi yöntem ile cinsel organın içerisine implant yerleştirilmesidir. Bu ise ereksiyon problemini tamamen ortadan kaldıran seçenektir.

Ancak ilaç tedavisi ile olumlu sonuçlar alınacak ufak problemler bulunuyor ise cerrahi müdahaleye gerek duyulmaz.