Erken Boşalan Erkekler

Genç erkeklerde sık görülen, 70 yaş altı tüm erkeklerde çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişme gösteren erken boşalma, erkekler arasında sık görülen cinsel aktivite sorunları arasındadır. Türkiye Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği tarafından yapılan araştırmalarda, erken boşalan erkeklerin bazı ortak özellikler sergilediği tespit edilmiştir. Geciktirici ürünler ile bu soruna son verin. Erken boşalan erkekler için ortak özellikleri;

  • Sevişme sırasında direkt olarak boşalmayı hedeflerler.
  • Boşlama için acele ederler.
  • Sevişmeyi angarya, boşalmayı amaç olarak kabul ederler.
  • Boşalmanın zevk için yeterli olduğuna inanırlar.
  • Dokunmayı ve hazzı önemsemez, duygulara yer vermezler.
  • Cinsel açıdan kendilerine güvenme sorunu yaşarlar.
  • Zamanla cinsel yaşamdan soğur ve ileri dönemde sertleşme sorunları yaşarlar.
  • Erken boşalıp, ikinci cinsel aktivite için zaman tanımak yerine, ikinci boşalma için kendilerini zorlarlar.
  • Yetersiz cinsel performansları nedeni ile, utanç duygusuna kapılırlar.
  • Partnerlerine cinsel haz veremedikleri için, kaygıya kapılırlar.

Erken boşalan erkekler sosyal hayatlarında da, bazı davranışlar geliştirirler. Hızlı yemek yemek, hızlı konuşmak, hızlı araba kullanmak, aceleci davranışlar sergilemek, sabırsız davranışlar içerisine girmek, çabuk sinirlenmek ve kaygılı davranışlar, sosyal hayatta sergiledikleri bazı davranış şekilleridir.

Erken Boşalan Erkeklerin Sorunları Neler?

Erkeklerde görülen erken boşalma sorunları, primer ve sekonder erken boşalma olarak iki ana gruba ayrılır. Primer erken boşalma, daha önce var olan ve yaşam boyu devam eden erken boşalmadır. Sekonder erken boşalma, daha önce sorun yokken, kişinin daha sonradan edindiği erken boşalmadır.

Erken boşalmanın fizyolojik, biyolojik ve psikolojik sorunlara bağlı olarak gelişme gösterir. Bununla birlikte, herhangi bir sorun olmadığı halde, sadece kişinin cinsel deneyimsizliği sebebi ile de, erken boşalma sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu durum erkeğin zamanla deneyim kazanması sonucu, kendiliğinden ortadan kalkar.

Erkeklerin erken boşalma sorunundan söz edilebilmesi için, penisin vajina birleşmesinden hemen önce veya birleşme sonrasında, bir dakikalık süre içerisinde boşalmanın varlığı gereklidir. Cinsel sağlık ürünleri ile sorunları hemen çözün.

Erken Boşalan Erkekler Ne Yapmalı?

Cinsel olguların tabu olarak kabul edildiği kültürlerde, cinsel sorunları olan erkekler, herhangi bir tedavi yöntemini benimsemeden, sorunları ile yaşamak zorunda kalmaktadır. Bu durum kişide fizyolojik ve psikolojik sorunları beraberinde getirir. Çiftler arasında yaşanan tartışmalar, telafisi mümkün olmayan sosyal yaralar açar. Sorunu yaşayan kişi öncelikle, sorunu sadece kendisinin yaşamadığını, birçok erkekte aynı sorunun var olduğunu, uygun tedavi yöntemleri denendiğinde, soruna çözüm bulunabileceğine inanmalıdır.

Erken Boşalan Erkekler Nasıl Beslenmeli?

Erkeklerin erken boşalma sorunu bazen, sadece yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklanır. Karbonhidratlı, yağlı besinler tüketilmesi, vücudun fizyolojisini bozar. Bu durum kan dolaşımını ve sinir sistemini etkiler. İnsanların leğen kemiği içerisinde bulunan, penisin ve anüsün kontrolünü sağlayan sinirlerin yeterince kontrol edilememesine sebep olur. Bu durum kişi penisi kontrol eden kasları kontrol edemediğinden erken boşlama sorunu ile karşılaşır. Vücut kitle endeksi orantılı olan erkekler, orantısız olan erkeklere göre, penis kontrolünü daha kolay sağlar.

Deniz ürünleri sağlıklı beslenmeyi sağlarken, aynı zamanda cinsel işlevlerin rahatlıkla kontrol edilmesini sağlar. Kabuklu deniz ürünleri, doğal afrodizyak etkisi yaratır. Ayrıca bakliyat ürünleri, yeşil tüketilen sebzeler erken boşalma sorununda faydalar sağlar. Özellikle sarımsak cinsel işlevlerin düzenlenmesinde oldukça etkilidir.

Erken Boşalan Erkek Ne Yapmamalı?

Erkeklerde aşırı sigara ve alkol tüketimi, madde bağımlılığı, sperm kalitesini düşürürken, aynı zamanda da erken boşalmayı tetikleyen sebeplerdir. Erken boşalma sorunu yaşayan erkekler, bu tür alışkanlıklardan uzaklaşmalıdır. Uyku düzeni de cinsel aktiviteleri bozan sebeplerin başında gelir. Uyku disiplini edinilmesi sürecin kolay atlatılmasına yardımcı olur.

Erken Boşalan Erkekler Hangi Egzersizleri Yapmalı?

Erken boşalma sorunu yaşayan erkekler, penisin kontrolünü sağlayan pelvik kaslarını kasıp, gevşeten egzersizler yaparak, penis işlevini kontrol edebilir. Bu sayede boşalma süresini arzuladığı düzeyde tutar.

Erken Boşalan Erkekler Hangi İlaçları Kullanır?

Erken boşalan erkekler, stres ve kaygının ortadan kaldırılması için antidepresan ilaçlar kullanabileceği gibi, ereksiyon süresini uzatan, jeller, kremler, spreyler ve viagra gibi haplar kullanırlar. Bu tür ilaçların birçok türevi bulunur.

Erken Boşalan Erkeklerin Nelere Dikkat Etmeli?

Erkeklerin erken boşalma sorunları birçok nedene dayalı olabilir. Bu sebepten sorunun nedeninin araştırılması için, hekim kontrolünden geçmelidir. Bazen bilinçsiz, kulaktan duyma yöntemler, sorunu daha fazla artırmaktadır. Özellikle ilaç tedavisi mutlaka hakim kontrolünde yapılmalı. Önerilen dozda kullanılmasına dikkat edilmeli.